Spotkanie w MEN w sprawie edukacji językowej w przedszkolach

22 kwietnia 2015

W związku z zaplanowaną przez Ministra Edukacji Narodowej na 1 września 2015 r. zmianą w realizacji podstawy programowej wychowania przedszkolnego polegającą na wprowadzeniu dodatkowego obszaru kształcenia w zakresie przygotowania dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym, Związek Nauczycielstwa Polskiego wystąpił do Minister Edukacji Narodowej o pilne spotkanie.

W powyższej sprawie przedstawiciele ZNP spotkali się z Joanną Berdzik, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej,  22 kwietnia br.

________________________________________________________________________________________________

USTALENIA ZE SPOTKANIA NAUCZYCIELI WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO W ZG ZNP W DNIU 24.03.2015.

W wyniku dyskusji na spotkaniu poczyniono następujące ustalenia:

I.            W celu zapewnienia nauczycielom odpowiednich środków finansowych na uzupełnienie kwalifikacji:

1. Wystąpić do Ministra Finansów i Ministra Edukacji Narodowej o przywrócenie realizacji zapisu ustawowego o obligatoryjnym zapewnieniu w organach prowadzących środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli w wysokości 1% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli (zadanie dla ZG ZNP).
  2. Uzgodnić na poziomie organu prowadzącego ustanowienie priorytetu w przydziale środków finansowych na zdobycie kwalifikacji językowych przez nauczycieli wychowania przedszkolnego (zadanie dla prezesów oddziałów ZNP).
  3. Podjęcie działań w celu zorganizowania na poziomie regionalnym bezpłatnych  kwalifikacyjnych i doskonalących kursów językowych dla nauczycieli przedszkola z  wykorzystaniem środków z UE pozostających w gestii urzędów marszałkowskich (zadanie dla działających na terenie Polski OUPiSy – Placówki we współpracy z prezesami okręgów ZNP).

II.            W celu zapewnienia odpowiedniego poziomu realizacji językowego komponentu podstawy programowej wychowania przedszkolnego:

1. Wystąpić do Ministra Edukacji Narodowej z wnioskiem o pilne przygotowanie i udostępnienie materiałów dydaktycznych dla nauczycieli przedszkola dotyczących realizacji przygotowania do posługiwania się językiem obcym w podstawie programowej wychowania przedszkolnego (zadanie dla ZG ZNP).
  2. Wystąpienie do Ministra Edukacji Narodowej o zmiany w przepisach prawa oświatowego gwarantujące realizację komponentu językowego podstawy programowej wychowania przedszkolnego równolegle przez nauczyciela językowca z obligatoryjnym udziałem nauczyciela wychowania przedszkolnego będącego opiekunem danej grupy przedszkolnej – do czasu uzupełnienia wymaganych kwalifikacji językowych przez nauczycieli przedszkola

lub ( w przypadku odrzucenia powyższej propozycji)