Najważniejsze zmiany w ustawie o zmianie ustawy Karta Nauczyciela
30 czerwca 2022
Materiał przygotowany przez ZG ZNP
1. Wprowadza się nową kategorię nauczyciela – „ nauczyciela początkującego”, który w wymiarze 3 lat i 9 miesięcy odbywa przygotowanie do zawodu nauczyciela. Po tym czasie nauczyciel zdaje egzamin na stopień nauczyciela mianowanego. Likwiduje się tym samym dwa stopnie awansu zawodowego (nauczyciela stażystę i nauczyciela kontraktowego). Pozostawia się nauczyciela mianowanego i dyplomowanego.
2. Nauczyciel początkujący w trakcie odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela:
a) w II roku przeprowadza zajęcia w wymiarze 1 godziny, które są omawiane w obecności dyrektora, mentora, doradcy metodycznego, albo przedstawiciela organu nadzoru pedagogicznego,
b) w ostatnim roku przeprowadza zajęcia w wymiarze 1 godziny w obecności dyrektora, eksperta z listy ekspertów (np. psychologa..), doradcy metodycznego, albo przedstawiciela organu nadzoru pedagogicznego, przedstawiciela związku zawodowego jako obserwatora (na wniosek nauczyciela).
3. Nauczyciel na każdym etapie awansu zawodowego podlega ocenie w oparciu o kryteria określone przez resort edukacji w rozporządzeniu.
4. Nauczyciel uzyskujący negatywną ocenę pracy w II i ostatnim roku odbywania przygotowania do zawodu nauczyciela ma obowiązek zmiany zatrudnienia na inną szkołę. Jeśli w ciągu 6 lat od rozpoczęcia odbywania stażu nie uzyska stopnia nauczyciela mianowanego rozwiązuje się z nim umowę zawartą na czas nieokreślony.
5. Średnie wynagrodzenie nauczyciela początkującego będzie wynosiło 120% kwoty bazowej określonej w ustawie budżetowej (wzrost w porównaniu z nauczycielem stażystą i kontraktowym odpowiednio 9 do 20%), przy jednoczesnym zatrudnieniu w szkole na dwa lata na czas określony. Wskaźnik dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych pozostaje na obecnym poziomie, co oznacza dla nich zamrożenie wynagrodzenia.
6. Nauczyciel jest zobowiązany do przebywania dodatkowo w szkole w wymiarze 1 godziny w ramach konsultacji z uczniem, wychowankiem, rodzicem.
(ustawa została przyjęta przez Sejm 23 czerwca 2022 r. i skierowana do dalszych prac w Senacie)