Związek Nauczycielstwa Polskiego
Oddział ZNP w Krakowie-Nowej Hucie

1 lutego 2024

Dzisiaj (1 lutego) odbyło się spotkanie uzgodnieniowe projektu rozporządzenia płacowego MEN z udziałem kierownictwa resortu edukacji oraz przedstawicieli oświatowych związków zawodowych.
Tegoroczna podwyżka jest efektem determinacji protestujących nauczycieli i nauczycielek, angażujących się działania protestacyjne i obywatelskie ZNP w ostatnich latach‼️
🟩 Projekt rozporządzenia
Ministerstwo edukacji zaproponowało następujące stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli z pierwszej grupy zaszeregowania:
• nieposiadający stopnia awansu zawodowego (nauczyciel początkujący) – 4 908 zł
• nauczyciel mianowany – 5 057 zł
• nauczyciel dyplomowany – 5 915 zł.
🟩 Postulaty ZNP
Propozycja płacowa pokazuje, jak niewielkie są obecnie zarobki nauczycieli, skoro nawet 33-procentowy i 30-procentowy wzrost płac nie zapewnia podwyżki wynagrodzenia zasadniczego o 1500 zł.
Podwyżka nie zapobiegła także dalszemu spłaszczeniu wynagrodzeń na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.
🟩 Dlatego podczas dzisiejszych negocjacji przedstawiciele #ZNP zaproponowali zmiany związane
• ze wzrostem wynagrodzenia zasadniczego
• oraz zmniejszeniem spłaszczenia wynagrodzeń na poszczególnych stopniach awansu zawodowego
poprzez:
– zwiększenie udziału płacy zasadniczej w ogólnym wynagrodzeniu nauczycieli szczególnie w kontekście nauczycieli początkujących i mianowanych (propozycja płacowa MEN oznacza, że różnica pomiędzy wynagrodzeniem zasadniczym nauczyciela początkującego a mianowanego wynosi jedynie 149 zł),
– powiązanie wynagrodzeń nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce.
Przedstawiciele ZNP doceniają skalę wzrostu wynagrodzenia nauczycieli, ponieważ takich podwyżek nie było w ostatnich latach. W czasie 8 lat rządów PiS rząd dwukrotnie zamroził pensje nauczycielskie. Wyglądało to następująco:
• w 2016 r. – 0 proc.,
• w 2017 r. – 1,3 proc. od stycznia,
• w 2018 r. – 5,35 proc. od kwietnia,
• w 2019 r. – 5 proc. od stycznia i 9,6 proc. od września,
• w 2020 r. – 6 proc. od września,
• w. 2021 r. – 0 proc.,
• w 2022 r. – 4,4 proc. od maja, a dla najmłodszych nauczycieli – dodatkowo 8-10 proc. od września,
• w 2023 r. – 7,8 proc. od stycznia.
🟩 Ustalenia
Podczas dzisiejszego spotkania ustalono, że:
• na wniosek ZNP odbędzie się kolejna tura rozmów 8 lutego na temat propozycji ZNP zwiększenia udziału płacy zasadniczej w ogólnym wynagrodzeniu nauczycieli początkujących i mianowanych (po przedstawieniu przez MEN danych dotyczących wysokości poszczególnych składników wynagrodzenia),
• zostaną powołane cztery grupy robocze (ds. godzin ponadwymiarowych, kształcenia nauczycieli, emerytur oraz awansu zawodowego i oceny pracy), które jak najszybciej rozpoczną prace nad propozycjami nowych rozwiązań prawnych.
🟩 Ministra edukacji Barbara Nowacka zadeklarowała:
– jak najszybsze wypłacenie 30- i 33–procentowych podwyżek z wyrównaniem od 1 stycznia br. mimo zawirowań budżetowych (31 stycznia br. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na rok 2024 i skierował budżet w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego),
– poparcie obywatelskiej inicjatywy ZNP dotyczącej powiązania wynagrodzeń nauczycielskich z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce,
– wolę prowadzenia rozmów z partnerami społecznymi na temat zmian w edukacji i systemie wynagrodzeń nauczycieli oraz podwyżek w roku 2025,
– prace nad obudową prestiżu zawodowego nauczycieli i dialogu społecznego.
🟩 Inicjatywa obywatelska ZNP
Zdaniem ZNP, punktem odniesienia przy kształtowaniu wysokości płac nauczycieli powinien być obiektywny wskaźnik, niezależny od decyzji polityków z rządzącej w danym momencie ekipy, co wynika z naszej obywatelskiej inicjatywy.
W ubiegłym tygodniu w Sejmie odbyło się pierwsze czytanie naszego obywatelskiego projektu „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”. Liczymy na szybkie procedowanie naszej inicjatywy w Sejmie.
Podczas dzisiejszych negocjacji ZNP reprezentowali: prezes ZNP Sławomir Broniarz, wiceprezes ZG ZNP @UrszulaWoźniak oraz członkowie Zarządu Głównego ZNP Krzysztof Baszczyński, @ElżbietaMarkowska, Adam Młynarski i @EdytaKsiążek.
Ze strony MEN w spotkaniu uczestniczyli minister edukacji Barbara Nowacka i wiceministrowie Paulina Piechna-Więckiewicz oraz z Henryk Kiepura.