NAUCZYCIELU Z KARTY ZASTĄPI CIĘ ASYSTENT

14 marca 2014

Decyzja komisji sejmowych w sprawie asystenta nauczyciela

13 marca odbyło się posiedzenie (przełożone z 12 marca) połączonych komisji Edukacji oraz Samorządu Terytorialnego, podczas którego komisje przyjęły sprawozdanie Podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy o systemie oświaty (druk nr 2132), który m.in. przewiduje możliwość zatrudniania w szkole podstawowej, w tym specjalnej i integracyjnej, asystenta nauczyciela.

Posłowie koalicji rządzącej nie przyjęli propozycji ZNP, zgodnie z którą niemożliwe byłoby wykonywanie przez asystenta zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych.

Taka decyzja oznacza, że asystent nauczyciela, zatrudniony na podstawie Kodeksu pracy, ale posiadający (obligatoryjnie) kwalifikacje nauczycielskie, będzie mógł pod kierunkiem nauczyciela realizować wszystkie czynności nauczyciela np. w świetlicy szkolnej, bibliotece, a nawet zastępować nauczycieli, pedagogów, czy psychologów. !!!

Proces legislacyjny nie jest jeszcze zakończony, stąd ZNP będzie zabiegał o wprowadzenie poprawki, która nie pozwoli na zatrudnianie w szkole dwóch kategorii nauczycieli.

O dalszych działaniach ZNP zadecyduje Zarząd Główny na posiedzeniu 18 marca br.

4153e2978db40140ad5785d3c4bf9c29ZNP nie zgadza się na wprowadzenie do szkół podstawowych asystentów, którzy będą mogli zastępować nauczycieli!

18 marca br. Zarząd Główny ZNP przyjął Uchwałę w sprawie Ogólnopolskiej Akcji Protestacyjnej ZNP „Dość tego!”.

W przypadku nieosiągnięcia porozumienia w sprawie nowelizacji ustawy o systemie oświaty w zakresie zatrudnienia asystenta nauczyciela w szkole podstawowej, w tym specjalnej i integracyjnej, wznowiona zostanie Ogólnopolska Akcja Protestacyjna ZNP – Dość tego!”.